The 1911 A1 Service model features a hammer-forged hard chrome plated barrel, patridge front sights, flared & lowered ejection port, and a commercial style thumb safety. It also utilizes 70 series internals and beveled mag well. Includes lockable hard case, two magazines, cleaning kit, bushing wrench, trigger lock and instruction manual.
Tisas 10100518 1911 A1 Service 45 ACP 7+1, 5″ Black Steel Barrel, Black Cerakote Serrated Steel Slide, Black Cerakote Steel Frame w/Beavertail, Ambidextrous
$379.99
25 in stock
| Weight | 4.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.40 × 8.40 × 2.50 in |
| Safety | Grip |
| Frame Finish | Black Cerakote |
| Barrel Length | 5" |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Grips | Black Polymer |
| Caliber | 45 ACP |
| Action | SAO |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Capacity | 7+1 |
| UPC | 713135218539 |
| MPN | 10100518 |






Reviews
There are no reviews yet.