Tisas 1911 Carry pistol is a modernized version of the venerable 1911 pistol. The pistol features a hammer forged slide with front and rear slide serrations; hammer forged, steel full-size frame; accessory rail; flared and lowered ejection port; skeletonized hammer and trigger; ambidextrous extended safety; 3-Dot Low-Profile Sights, Novak Style Cut and Series 70 Internals. Includes two magazines, cleaning kit, owners manual, waterproof and lockable hard case w/fitted cut foam insert.
Tisas 10100124 1911 Carry 45 ACP 8+1 4.25″ Black Steel Barrel, Satin Stainless Serrated Steel Slide, Stainless Steel Frame w/Accessory Rail & Beavertail Frame, Ambidextrous
$689.99
Out of stock
| Weight | 4.1150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.40 × 8.30 × 2.50 in |
| Barrel Length | 4.25" |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Stainless |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Configuration | 3-Dot Novak |
| Caliber | 45 ACP |
| Safety | Ambidextrous Extended |
| Grips | Black Rubber |
| Capacity | 8+1 |
| UPC | 723551443934 |
| MPN | 10100124 |






Reviews
There are no reviews yet.