All the classic details of the time honored original are reproduced in today’s semi-auto Thompson 1927-A1. This .45 caliber carbine features a 16.5″ finned barrel and genuine American walnut woodwork. It has a blade front sight with an open rear adjustable sight. This Deluxe Semi-Auto model has a pinned compensator for an 18″ barrel length. The frame and receiver are machined from solid steel and feature a titanium gold plated metal finish. It has a fixed buttstock, pistol grip and vertical foregrip. It includes one 50-round drum magazine with a gold finish and one 20-round stick magazine.
Thompson T150DTG 1927A-1 Deluxe 45 ACP Caliber with 16.50″ Barrel, 20+1 Capacity (Stick), 50+1 Capacity (Drum), Titanium Gold Metal Finish, American Walnut Stock Wood Grip Right Hand
$3,758.99
29 in stock
| Weight | 26.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.20 × 16.00 × 5.50 in |
| Safety | Manual Thumb |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Material | Steel |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 20+1 |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 ACP |
| Metal Finish | Titanium Gold |
| Metal Finish Group | Gold |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Hand | Right |
| Barrel Description | Finned |
| Sights | Blade Front/Fixed Battle Rear |
| Muzzle | Compensator |
| OAL | 41" |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | Walnut |
| Weight | 13 lbs |
| Weight Range | 13 lbs to 13.99 lbs |
| UPC | 602686214032 |
| MPN | T150DTG |
| Brand | Thompson |






Reviews
There are no reviews yet.