The Cavalier revolver comes with a case-hardened forged steel frame, round barrel with front blade sight, modern ejector rod, sleek black polymer Navy size grip, and a rear sight notch on the rear of the barrel.
Taylors & Company 550714 Cavalier Open-Top 38 Special Caliber with 7.50″ Blued Finish Barrel, 6rd Capacity Blued Finish Cylinder, Color Case Hardened Finish Steel Frame & Black Polymer Grip
$900.99
Out of stock
| Weight | 3.5550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.80 × 2.10 in |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Barrel Length | 7.50" |
| Weight | 40.10 oz |
| OAL | 13.03" |
| Sights | Blade Front |
| Caliber | 38 Special |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Grips | Black Polymer |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| UPC | 810012511797 |
| MPN | 550714 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.