The Smoke Wagon is a second-generation, stagecoach-style, single-action revolver. It boasts a low-sitting hammer and wider-style sights that allow for faster sight acquisition. It also features a blue finish with a case-hardened frame, and a thin, richly detailed, checkered grip for comfort and improved aim.
Taylors & Company 550180 Smoke Wagon 357 Mag Caliber with 4.75″ Blued Finish Barrel, 6rd Capacity Blued Finish Cylinder, Color Case Hardened Finish Steel Frame & Checkered Walnut Grip
$572.99
3 in stock
| Weight | 3.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Caliber | 357 Mag |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Weight | 2.45 lbs |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| OAL | 10.35" |
| Barrel Length | 4.75" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| Grips | Checkered Walnut |
| UPC | 839665004715 |
| MPN | 550810 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.