The Nickel finish cattleman features quality nickel plating with charcoal blue screws. All nickel finish cattlemans are built on new model forged frames with several grip options to choose from. The custom grip options are hand-fit at the factory for an overall supreme finish on these revolvers. Grip choices include: polymer black, ivory, pearl, and classic walnut. All of the grips are one-piece and the standard Navy size found on the cattleman model.
Taylors & Company 0420N00 1873 Cattleman 44-40 Win Caliber with 4.75″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Nickel-Plated Finish Steel & Black Polymer Grip
$832.99
Out of stock
| Weight | 3.1250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Caliber | 44-40 Win |
| Cylinder Finish | Nickel-Plated |
| Barrel Finish | Nickel-Plated |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| OAL | 10.35" |
| Barrel Length | 4.75" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| Frame Description | Nickel-Plated Steel |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Weight | 2.45 lbs |
| Grips | Black Polymer |
| Action | SAO |
| UPC | 810012512251 |
| MPN | 550507 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.