The Taurus 856 is a reliable 6-shot, 38 Special revolver that features custom engraved Walnut grips. While the double/single action increases speed and accuracy for follow-up shots. Known for its easily managed recoil impulse, the .38 Special round of the 856 can accommodate ammunition ranging from light target loads to self-defense rounds. The 2″ barrel on the 856 now comes with a removable serrated front sight optimizing on-body or off-body carry and home defense usage.
Taurus 285629US1 856 Small Frame 38 Special +P 6rd 2″ Matte Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame, Engraved USA Flag Walnut Grip, Transfer Bar Safety
$414.99
Out of stock
| Weight | 2.1100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.70 × 6.20 × 1.90 in |
| Capacity | 6rd |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Weight | 22 oz |
| Sights | Removable Front/Fixed Rear |
| Caliber | 38 Special +P |
| Barrel Finish | Matte |
| Frame Size | Small |
| Barrel Length | 2" |
| Grips | Engraved USA Flag Walnut |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Action | DA/SA |
| OAL | 6.55" |
| Cylinder Finish | Matte |
| UPC | 725327942375 |
| MPN | 2-85629US1 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.