The Taurus 856 is ideal for on-body or off-body carry and home defense use. Featuring soft rubber grips, double/single action; serrated ramp front/fixed rear sights and a transfer bar safety.
Taurus 285621ULTW 856 Ultra-Lite Small Frame 38 Special +P 6rd 2″ Matte Black Carbon Steel Barrel & Cylinder, Matte Black Anodized Aluminum Frame, Walnut Grip
$387.99
Out of stock
| Weight | 1.5750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 6.20 × 1.90 in |
| Capacity | 6rd |
| Weight | 22 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Sights | Removable Front/Fixed Rear |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Grips | Walnut |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| OAL | 6.55" |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Frame Size | Small |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 725327942498 |
| MPN | 2-85621ULTW |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.