The Taurus Tracker is a rugged and durable revolver that’s suited for any hunting adventure. This 44 Magnum revolver features porting, a finger grooved rubber grip, the Taurus Security System, and a transfer bar. The Taurus Tracker is extremely comfortable to fire and easy to control, and it is known for its high level of accuracy, rock-solid performance, and near-indestructible construction.
Taurus 2440049TKR Tracker 44 Medium Frame 44 Rem Mag 5rd 4″ Matte Stainless Ported Barrel, Cylinder & Frame, Adjustable Rear Sight, Black Rubber Grip, Transfer Bar Safety, Exposed Hammer
$577.99
Out of stock
| Weight | 2.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.30 × 6.20 × 1.90 in |
| Frame Size | Medium |
| Grips | Black Finger Groove |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Weight | 35 oz |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber | 44 Rem Mag |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 5rd |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| OAL | 9" |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| UPC | 725327351245 |
| MPN | 2-440049TKR |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.