The Taurus 327 is a double-action/single-action, chambered in .327 Federal Magnum (also compatible with .32H&R Magnum and .32 S&W). The steel barrel, cylinder and frame are backed by a recoil-absorbing rubber grip that is comfortable and provides excellent retention in a compact handgun platform. The Taurus 327’s front removable serrated ramp sight and fixed rear sight provide quick and clear targets acquisition supported by consistent accuracy.
Taurus 232729 327 Small Frame 327 Federal Mag 6rd 2″ Matte Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame, Black Finger Groove Rubber Grip, Hammer Safety
$387.99
Out of stock
| Weight | 1.9750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.70 × 6.10 × 1.90 in |
| Capacity | 6rd |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Weight | 22 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Sights | Removable Front/Fixed Rear |
| Action | DA/SA |
| Grips | Black Finger Groove Rubber |
| OAL | 6.55" |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Frame Size | Small |
| Barrel Length | 2" |
| Caliber | 327 Federal Mag |
| UPC | 725327627449 |
| MPN | 2-32729 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.