The Taurus 850 .38 special is a modern take on the classic snub-nosed revolver. This compact, 5-shot revolver features a fully shrouded hammer and a double action only (DAO) trigger system. Chambered in .38 Special, the Taurus 850 delivers manageable recoil in a proven self-defense caliber.
Taurus 2-850129 850 Small 38 Special 5 Shot 2″ Matte Stainless Steel Barrel & Cylinder, Matte Stainless Steel Frame, Black Rubber Grip, Transfer Bar Safety, Concealed Hammer
$387.99
6 in stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Action | DAO |
| OAL | 7.66" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Caliber | 38 Special |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Sights | Removable Serrated Blade/Fixed Rear |
| Barrel Finish | Matte |
| Capacity | 5 |
| Grips | Black Rubber |
| Weight | 24 oz |
| Hammer Style | Concealed |
| Cylinder Finish | Matte |
| Frame Size | Small |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 725327200970 |
| MPN | 2-850129 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.