This rimfire polymer sporting pistol shoots and feels every bit like a custom-tuned competition model without any costly upgrades or modifications. From the short, smooth pull of its precision-designed Taurus Performance Trigger System (PTS) to the built-in comfort of its ergonomic grip. Includes two magazines.
Taurus 1-TX22141C10 TX22 Full Size Frame 22 LR 10+1 4.10″ Matte Black Threaded Barrel, Matte Black Serrated Slide, Cyan Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip
$258.99
Out of stock
| Weight | 1.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.90 × 10.00 × 1.80 in |
| Frame Finish | Cyan |
| Barrel Length | 4.10" |
| Sight Configuration | Fixed Front/Adj Rear |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Grips | Textured |
| Slide Description | Serrated |
| Safety | Manual/Striker Block/Trigger |
| Action | SAO |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 725327932567 |
| MPN | 1-TX22141C10 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.