Chambered in 5.56, this pistol upper is completely built and ready to be put on a lower. Includes a Bolt Carrier Group.
TacFire BU-556-10 Pistol Upper Assembly 5.56x45mm NATO Caliber with 10″ Black Nitride Barrel, Black Anodized 7075-T6 Aluminum Receiver & M-LOK Handguard for AR-Platform Includes Bolt Carrier Group
$295.99
2 in stock
| Weight | 4.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.20 × 3.20 × 3.20 in |
| Sights | None, Optic Ready |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Handguard Finish | Black |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| FireArm | No |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Barrel Length | 10" |
| Handguards | M-LOK |
| UPC | 729205518300 |
| MPN | BU55610 |
| Brand | TacFire |






Reviews
There are no reviews yet.