Steven’s 555 E has a walnut stock, silver receiver with laser engraving and scroll pattern, single selective mechanical trigger and an auto ejector.
Stevens 22592 555 E 12 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Black Semi-Gloss Vent Rib Barrel, Silver Engraved Aluminum Receiver, Oiled Turkish Walnut Stock, Ambidextrous
$924.99
31 in stock
| Weight | 9.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 9.00 × 2.90 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Safety | Tang |
| Capacity | 2rd |
| Hand | Ambidextrous |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Stock Description | Fixed |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| OAL | 45.28" |
| Weight | 6.45 lbs |
| Sights | Bead Front |
| Action | Break Open |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Trigger | Single Selective |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 011356225924 |
| MPN | 22592 |
| Brand | Stevens |






Reviews
There are no reviews yet.