The Stevens 320 shotguns are well-built imported models carefully selected for their performance and value while providing many features only found on more expensive models. The 320 Security Pump features a proven rotary bolt design and dual slide bars for reliable operation. The receiver is a bottom load with right eject. This 12-gauge model has a black synthetic stock with a pistol grip, 18.5″ blued barrel with a cylinder bore and sight rail, bead front sight, and heat shield.
Stevens 19496 320 Security 12 Gauge 3″ 5+1 18.50″ Matte Black Carbon Steel Barrel, Matte Black Fixed Pistol Grip Stock, Ambidextrous 1-Piece Rail Includes Fixed Cylinder Bore Choke
$243.99
25 in stock
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.00 × 8.00 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Stock Description | Fixed w/Pistol Grip |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Safety | Thumb |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Receiver Description | Fixed w/Pistol Grip |
| Hand | Ambidextrous |
| OAL | 39.10" |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Chokes Included | Fixed Cylinder Bore |
| Barrel Description | Heat Shield |
| Sights | Bead Front |
| Weight | 7.20 lbs |
| UPC | 011356194961 |
| MPN | 19496 |
| Brand | Stevens |






Reviews
There are no reviews yet.