This shotgun features a turkish walnut stock, a vent rib steel barrel, fiber optic bead sight, and an external hammer safety.
Silver Eagle Arms OHAL3628 Alesta 410 Gauge Side by Side 28″ 2 3″ Black Turkish Walnut Right Hand Fixed IC/Mod
$518.99
Out of stock
| Weight | 6.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.00 × 12.00 × 3.00 in |
| OAL | 47" |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Receiver Description | Steel |
| Chamber | 3" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Stock Description | Turkish Walnut |
| Weight | 6.50 lbs |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Safety | Hammer |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Chokes Included | Fixed IC/M Bore |
| UPC | 812052023681 |
| MPN | OHAL3628 |






Reviews
There are no reviews yet.