Sierra has announced their GameChanger loaded ammunition, topped with the polymer-tipped boattail GameChanger bullet, essentially a Tipped GameKing. The brass casings have the Sierra headstamp. GameChanger is an excellent choice for an all-around performer in the field.
Sierra A455008 GameChanger 7mmRemMag 150gr Sierra Tipped GameKing 20 Per Box/10 Case
$70.99
Out of stock
| Weight | 1.3950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.10 × 3.60 × 1.50 in |
| Bullet Weight | 150 gr |
| Muzzle Energy | 2997 ft lbs |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 3000 fps |
| Bullet Type | Sierra Tipped GameKing |
| Caliber | 7mm Rem |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 612710134984 |
| MPN | A455008 |
| Brand | Sierra |






Reviews
There are no reviews yet.