S&B is excellent ammo for practice, recreational shooters, serious competitive handgun shooting sports, Bullseye competitors shooting, action pistol shooting matches, and silhouette shooters. Also an excellent home defense round.
Sellier & Bellot SB9A Handgun 9mmLuger 115gr Full Metal Jacket 50 Per Box/20 Case
$14.99
434 in stock
| Weight | 1.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 2.00 × 1.30 in |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Caliber | 9mm Luger |
| Application | Home Defense |
| Casing Material | Brass |
| Boxes Per Case | 20 |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Bullet Weight | 115 gr |
| Muzzle Velocity | 1280 fps |
| Muzzle Energy | 418 ft lbs |
| UPC | 754908500086 |
| MPN | SB9A |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.