This is excellent ammo for practice, recreational shooters, serious competitive handgun shooting sports, Bullseye competitors shooting, action pistol shooting matches, and silhouette shooters. Also an excellent home defense round.
Sellier & Bellot SB68C Rifle 6.8mmRemSPC 110gr Full Metal Jacket 20 Per Box/50 Case
$14.99
Out of stock
| Weight | 0.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.40 × 2.30 × 0.90 in |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Energy | 1595 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 2556 fps |
| Caliber | 6.8mm Rem SPC |
| Bullet Weight | 110 gr |
| Boxes Per Case | 50 |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 754908512164 |
| MPN | SB68C |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.