Sellier & Bellot buckshot is good shotgun ammunition for hunting, taking kids hunting or home defense.
Sellier & Bellot SB410B Hunting 410Gauge 3″ 5Pellets 5/8oz Spherical 00Buck Shot 25 Box/20 Case
$36.99
Out of stock
| Weight | 1.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.10 × 2.50 × 2.50 in |
| Hull Material | Plastic |
| Boxes Per Case | 20 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Muzzle Velocity | 1181 fps |
| Shot Size | 00 Buck |
| Gauge | 410 Gauge |
| Rounds Per Box | 25 |
| Length | 3" |
| Ounces | 5/8 oz |
| Application | Hunting |
| UPC | 754908550197 |
| MPN | SB410B |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.