This Semi-Jacketed Soft Point bullet features a lead core with a precisely engineered jacket that results from its controlled expansion and high-weight retention.
Sellier & Bellot SB270A Rifle 270Win 150gr Soft Point 20 Per Box/20 Case
$20.99
49 in stock
| Weight | 1.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 3.50 × 1.20 in |
| Bullet Weight | 150 gr |
| Casing Material | Brass |
| Boxes Per Case | 20 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 270 Win |
| Muzzle Energy | 2323 ft lbs |
| Bullet Type | Soft Point |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| Muzzle Velocity | 2641 fps |
| UPC | 754908510177 |
| MPN | SB270A |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.