SBT GameKing Spitzer Boat Tail bullets are designed for hunting at long range, where their extra margin of performance can make the critical difference. GameKing bullets feature a boat tail design to bring hunters the ballistic advantage of match bullets. The streamlined tapered base of the boat tail bullet greatly reduces drag, which results in higher retained velocity, greater striking energy, a flatter trajectory and less wind drift than comparable flat base bullets.
Sellier & Bellot SB22250A Rifle 22-250Rem 55gr Sierra GameKing Boat Tail Soft Point 20 Per Box/25 Case
$22.99
Out of stock
| Weight | 0.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.00 × 2.70 × 1.10 in |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 22-250 Rem |
| Muzzle Energy | 1655 ft lbs |
| Bullet Type | Sierra GameKing Boat Tail Soft Point |
| Muzzle Velocity | 3681 fps |
| Bullet Weight | 55 gr |
| Application | Hunting |
| Boxes Per Case | 25 |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 754908510863 |
| MPN | SB22250A |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.