Sellier & Bellot buckshot is ideal for hunting, taking kids hunting or home defense.
Sellier & Bellot SB12BSJ Hunting 12Gauge 2.75″ 9Pellets 1 1/8oz 00Buck Shot 10 Box/25 Case
$6.77
Out of stock
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.40 × 4.10 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 10 |
| Shot Size | 00 Buck |
| Ounces | 1 1/8 oz |
| Muzzle Velocity | 1214 fps |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Application | Hunting |
| Boxes Per Case | 25 |
| UPC | 754908533282 |
| MPN | SB12BSJ |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.