SCCY’s CPX-4 Red Dot Ready is designed for concealed carry but large enough to get a good firm grip. It features has a 2.96″ barrel; Zytel polymer frame w/ergonomic finger grooves; integral recoil cushion on the backstrap; slide is machined from stainless steel with a Zytel overmolded polymer extension; 3-dot sights with a windage-adjustable rear and 9-pound trigger pull. Includes two 10-round magazines with finger extensions bases installed and two flat magazine bases.
SCCY Industries CPX4CBPKRDRG3 CPX-4 RD 380 ACP 10+1 2.96″ Pink Polymer/Serrated Black Nitride Stainless Steel Slide/Finger Grooved Pink Polymer Grip
$228.99
Out of stock
| Weight | 1.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.20 × 5.50 × 1.70 in |
| Caliber | 380 ACP |
| Safety | Manual Thumb |
| Slide Description | Serrated Black Nitride Stainless Steel |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Grips | Finger Grooved Pink Polymer |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Pink |
| Barrel Length | 2.96" |
| Sight Configuration | Glock 43 Style |
| UPC | 810099571318 |
| MPN | CPX4CBPKRDRG3 |
| Brand | SCCY Industries |






Reviews
There are no reviews yet.