SCCY’s CPX-1 Gen3 Red Dot Ready is designed for concealed carry but large enough to get a good firm grip. It features has a 3.10″ barrel; Zytel polymer frame w/ergonomic finger grooves; integral recoil cushion on the backstrap; slide is machined from stainless steel with a Zytel overmolded polymer extension; 3-dot sights with a windage-adjustable rear and 9-pound trigger pull. Includes Picatinny rail, two magazines, upgraded sights and improved grip.
SCCY Industries CPX1TTBKRDRG3 CPX-1 Gen3 RDR 9mm Luger 10+1 3.10″ Black Polymer w/Picatinny Rail Serrated SS Slide Black Polymer Grip
$228.99
Out of stock
| Weight | 1.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.20 × 5.50 × 1.70 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Safety | Manual Thumb |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Polymer |
| Frame Finish | Black |
| Barrel Length | 3.10" |
| Slide Description | Serrated SS |
| Sight Configuration | Glock 43 Style |
| UPC | 810099571004 |
| MPN | CPX1TTBKRDRG3 |
| Brand | SCCY Industries |






Reviews
There are no reviews yet.