Savage Arms 93 BTVS features Savage’s AccuTrigger, a crisp, clean trigger that adjusts down to approximately 2.5 pounds. It also has a stainless steel heavy barrel and a detachable box magazine set in a thumbhole stock with a natural wood-grained laminate finish and a Monte Carlo-style comb.
Savage Arms 94725 93 BTVS 22 WMR Caliber with 5+1 Capacity, 21″ Barrel, Satin Stainless Metal Finish, Fixed Thumbhole Natural Brown Laminate Stock & AccuTrigger Right Hand (Full Size)
$455.99
23 in stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 6.10 × 6.00 in |
| Barrel Description | Heavy |
| Stock Finish Group | Brown |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Safety | Thumb |
| Weight | 7.16 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Thumbhole |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| OAL | 40" |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 WMR |
| Barrel Length | 21" |
| UPC | 062654947254 |
| MPN | 94725 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.