The Savage Arms 93 FV-SR is a bolt action rifle chambered in 22WMR with a 5 round capacity. It features a one-piece scope base, a synthetic stock, detachable box magazine, an AccuTrigger, and a matte black carbon steel barrel.
Savage Arms 93207 93 FV-SR 22 WMR Caliber with 5+1 Capacity, 16.50″ Threaded/Heavy Barrel, Matte Blued Metal Finish & Matte Black Synthetic Stock Right Hand (Full Size)
$356.99
62 in stock
| Weight | 6.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 6.00 × 3.50 in |
| Sights | Picatinny Rail |
| Barrel Description | Heavy |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Metal Finish | Blued |
| Barrel Length | 16.50" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Weight | 5.50 lbs |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Muzzle | Threaded |
| Trigger | AccuTrigger |
| OAL | 35" |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 WMR |
| UPC | 062654932076 |
| MPN | 93207 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.