The 93 FXP model rifle is a bolt action rifle that is built with the hunter in mind. This model comes with a mounted and bore-sighted Bushnell 3-9×40 scope for easier targeting. The AccuTrigger is designed for ease of use and the ability for end users to adjust the weight of the pull. It also features a detachable box magazine, carbon steel barrel and a synthetic matte black stock.
Savage Arms 91806 93 FXP 22 WMR Caliber with 5+1 Capacity, 21″ Barrel, Matte Black Metal Finish & Matte Black Synthetic Stock Right Hand (Full Size) Includes 3-9x40mm Scope
$375.99
25 in stock
| Weight | 7.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 8.30 × 3.00 in |
| Safety | 3 Position |
| Metal Finish | Blued |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Weight | 6 lbs |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| OAL | 39.50" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 WMR |
| Barrel Length | 21" |
| UPC | 062654918063 |
| MPN | 91806 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.