Savage Arms B Series is a bolt-action rimfire rifle. It features an ergonomically designed stock, higher comb, top tang safety and target style, vertical pistol grip. The B series rifle also has a 10-round rotary magazine and the accuracy-boosting adjustable AccuTrigger. This Compact model has a carbon steel 18″ blued barrel and synthetic black stock.
Savage Arms 70814 B17 Compact Bolt Action 17 HMR Caliber with 10+1 Capacity, 18″ Barrel, Matte Blued Metal Finish & Matte Black Synthetic Stock Right Hand
$342.99
26 in stock
| Weight | 6.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 6.00 × 3.30 in |
| Weight | 5.25 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Metal Finish | Blued |
| Twist | 1:9" |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Barrel Description | Button-Rifled |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber | 17 HMR |
| OAL | 35.50" |
| Trigger | AccuTrigger |
| UPC | 062654708145 |
| MPN | 70814 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.