The 110 High Country, from Savage Arms, is the hunting rifle that has it all. This bolt action rifle features a camo Accustock, Accutrigger, 22″ medium contour fluted barrel, and a 4 round detachable magazine. This rifle is sure to encompass all of your hunting needs.
Savage Arms 57413 110 High Country 270 Win 4+1 22″, Midnight Bronze Cerakote, TrueTimber Strata Fixed AccuStock with AccuFit
$1,236.99
Out of stock
| Weight | 11.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.20 × 8.40 × 3.50 in |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Twist | 1:10" |
| FireArm | yes |
| Safety | Three-Position |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| OAL | 43.38" |
| Stock Description | Fixed AccuStock w/AccuFit |
| Metal Finish Group | Brown/Tan |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Metal Finish | Brown PVD |
| Caliber | 270 Win |
| Muzzle | Threaded |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Weight | 8.10 lbs |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Barrel Description | 4.49" Fluted |
| UPC | 011356574138 |
| MPN | 57413 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.