Savage’s 110 Storm model delivers a customized fit required for consistent accuracy. The 110 Storm also features AccuTrigger for flexibility, a stainless steel barrel, soft grip fore-end and pistol grip, and a detachable box magazine. This 223 Remington Apex model has a 20″ stainless steel barrel and a Vortex Crossfire II 3-9x40mm scope.
Savage Arms 57340 110 Apex Storm XP 223 Rem 4+1 20″, Matte Stainless Metal, Synthetic Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
$818.99
Out of stock
| Weight | 10.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 8.20 × 3.20 in |
| Sights | Optic Ready |
| Safety | Manual Thumb |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| OAL | 40.25" |
| Weight | 7.67 lbs |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Caliber | 223 Rem |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| UPC | 011356573407 |
| MPN | 57340 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.