Savage Arms A22 combines modern ergonomics with a straight-blowback semi-automatic action. It uses the same thread-in headspace system as Savage’s centerfire rifles, and features a lightweight aluminum receiver and the adjustable AccuTrigger, which allows for a crisp trigger pull. This model has a 22″ stainless steel barrel, black synthetic stock, and a detachable box magazine.
Savage Arms 47216 A22 FSS Full Size Semi-Auto 22 LR 10+1 22″ Barrel, Matte Stainless Metal Finish & Matte Black Synthetic Stock
$298.99
7 in stock
| Weight | 7.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 8.40 × 3.20 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Safety | Thumb |
| Capacity | 10+1 |
| Weight | 5.60 lbs |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Barrel Description | Sporter |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| OAL | 41" |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 062654472169 |
| MPN | 47216 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.