Savage Model 12 BTCSS is another addition to the 12 Varmint Series that features a detachable box magazine with a right bolt/right port and a Varminter Low Profile. It also features a laminated thumbhole stock, matte finish stainless steel barrel, and drilled/tapped receiver for mounting scopes.
Savage Arms 18518 12 BTCSS 22-250 Rem Caliber with 4+1 Capacity, 26″ Barrel, Matte Stainless Metal Finish & Satin Brown Fixed Thumbhole Stock Right Hand (Full Size) Includes Detachable Box Magazine
$1,120.99
Out of stock
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.30 × 8.30 × 3.30 in |
| Stock Finish Group | Brown |
| Sights | Drilled & Tapped |
| FireArm | yes |
| Safety | Three-Position |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Caliber | 22-250 Rem |
| Barrel Description | Heavy Fluted |
| Weight Range | 10 lbs to 10.99 lbs |
| Weight | 10 lbs |
| OAL | 46.25" |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Stock Description | Fixed Thumbhole |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:12" |
| Trigger | AccuTrigger |
| UPC | 011356185181 |
| MPN | 18518 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.