The Rascal Minimalist is built for accuracy and adaptability, thanks to a new laminate stock, threaded (1/2-28) barrel, and modern aesthetics. Like the standard Rascal, the single-shot rifle cocks by lifting the bolt and unloads easily; without pulling the trigger. The design also builds superior shooting skills thanks to full-size rifle features, including Savage’s user-adjustable AccuTrigger system. The platform offers far better safety, functionality, and accuracy than competing designs.
Savage Arms 13802 Rascal Youth 22 LR 1rd 16.12″ Matte Blued Barrel, Matte Blued Carbon Steel Receiver, Boyd’s Minimalist Gray & Teal Hybrid Laminate Stock, Right Hand
$303.99
10 in stock
| Weight | 4.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 5.90 × 3.00 in |
| Weight | 3.50 lbs |
| OAL | 30.63" |
| Safety | Thumb |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Finish Group | Gray |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Muzzle | Threaded |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Capacity | 1rd |
| Barrel Length | 16.12" |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| Stock Description | Boyd's Minimalist |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 062654138027 |
| MPN | 13802 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.