Rascal series rifles are safe, accurate, and easy to use for beginning and younger shooters. This series features an 11.25″ pull, adjustable peep sights, and a single-shot magazine with a feed ramp. Rascals also feature Savage’s AccuTrigger which provides crisp release with no creep and allows trigger to be adjusted without the need for a gunsmith. One-piece synthetic stocks are available in many bright matte color options and the hardwood option has a lovely satin finish.
Savage Arms 13795 Rascal Youth 22 LR 1rd 16.12″ Blued Barrel, Blued Carbon Steel Receiver, Red Synthetic Stock, Right Hand
$161.99
61 in stock
| Weight | 4.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 5.80 × 3.30 in |
| OAL | 30.63" |
| Weight | 2.71 lbs |
| Sights | Adj Peep |
| Metal Finish | Blued |
| Muzzle | Target Crown |
| Safety | Thumb |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Capacity | 1rd |
| Barrel Length | 16.12" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Stock Finish Group | Red |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 062654137952 |
| MPN | 13795 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.