Designed and crafted for those who spend time chasing wild game. Featuring ergonomic, high-grade, weather-resistant stock; adjustable comb and LOP; adjustable AccuTrigger; threaded; 20 MOA Scope rail; stainless steel receiver with Magpul OD Green Cerakote coating; fluted bolt body with Blackout Cerakote coating. Whether navigating dense woodlands or observing from a distance, this purpose-built rifle becomes an indispensable tool for those who push their own limits in the field. Includes Omniport muzzle brake.
SAV 58163 110 PRO PURSUIT RIFLE 300PRC
$2,332.99
4 in stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Trigger | Grayboe Phoenix w/Adj Comb & LOP |
| OAL | 42.25" |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Barrel Description | Threaded |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Stock Description | Adj Comb & LOP |
| Caliber | 300 PRC |
| Weight | 7.40 lbs |
| Muzzle | OmniPort Muzzle Brake |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| UPC | 011356581631 |
| MPN | 58163 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.