No other shotgun may have as many uses as the Tuffy break-action. With its redesigned thumbhole/pistol grip stock and short length-of-pull, the Tuffy is an ideal truck gun and great for small-frame shooters. The compact and light design also makes it the perfect choice for wilderness protection, survival scenarios, and is an easy grab-and-go shotgun for the farm or camp. The shell holder in the stock can hold up to 8 shells – 4 on each side.
Rossi SSP1BKEN1 Tuffy Youth 410 Gauge with 18.50″ Barrel, 1rd Capacity, Matte Black with Snakeskin Engraving Metal Finish & Black Fixed Thumbhole Stock Right Hand
$191.99
Out of stock
| Weight | 4.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.00 × 6.50 × 2.00 in |
| Chokes Included | Modified |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Safety | Transfer Bar |
| Capacity | 1 |
| OAL | 31" |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Black |
| Chamber | 3" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Barrel Description | Alloy Steel |
| Weight | 4.10 lbs |
| Sights | Bead Front |
| Hand | Right |
| Stock Description | Fixed Thumbhole with Shell Holder |
| Action | Break Open |
| UPC | 754908315307 |
| MPN | SSP1BKEN1 |
| Brand | Rossi |






Reviews
There are no reviews yet.