The Rossi Rio Bravo is based on the company’s R92 lever-action firearms. The Rio Bravo brings the tactical rifle experience to the rimfire lever-action category. Featuring an ergonomic black polymer stock with rear sling mount and forearm with accessory slots for lights, sling attachments etc. The rifle features a Picatinny rail; medium loop lever; threaded barrel and a 10rd capacity.
Rossi RL22161STOD Rio Bravo Tactical 22 LR 10+1 16.50″ Polished Black Oxide Steel Threaded Barrel, Picatinny Rail Matte Black Aluminum Receiver, Fixed OD Green Synthetic Stock
$269.99
69 in stock
| Weight | 6.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 5.90 × 2.20 in |
| OAL | 34.50" |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Action | Lever |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Weight | 4.98 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Stock Finish Group | Green |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Caliber | 22 LR |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 754908336500 |
| MPN | RL22161STOD |
| Brand | Rossi |






Reviews
There are no reviews yet.