The Rossi R95 Laminated model is optic ready featuring a Picatinny rail factory installed; Drift adjustable front and Buckhorn adjustable rear sights and the laminate stock resists damage from the elements.
Rossi 953030209LW R95 30-30 Win 5+1 20″ Stainless Steel Barrel, Matte Stainless Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Fixed Laminate Stock
$1,076.99
Out of stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.70 × 7.50 × 2.80 in |
| Weight | 6.86 lbs |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Lever |
| Sights | Adj Drift Front/Adj Buckhorn Rear |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Safety | Thumb |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Gray |
| Caliber | 30-30 Win |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:12" RH |
| OAL | 39" |
| UPC | 754908322404 |
| MPN | 953030209LW |
| Brand | Rossi |






Reviews
There are no reviews yet.