The Rossi R92 combines a traditional hardwood stock with blued finish to deliver a big-bore rifle suitable for the backwoods or the back forty. Adjustable rear buckhorn sight, an elegant classic wood profile, and an exquisitely smooth-cycling action prove that contemporary engineering can pair seamlessly with time-honored craftsmanship and design.
Rossi 920441613 R92 Carbine 44 Rem Mag 8+1, 16″ Polished Black Oxide Steel Barrel, Polished Black Oxide Steel Receiver, Fixed Hardwood Stock, Right Hand
$567.99
Out of stock
| Weight | 7.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.20 × 6.10 × 2.20 in |
| OAL | 33.875" |
| Safety | Manual Thumb |
| Weight | 4.80 lbs |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Metal Finish | Black |
| Action | Lever |
| Sights | Buckhorn Front & Rear |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Material | Steel |
| Twist | 1:30" RH |
| Caliber | 44 Rem Mag |
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | 8+1 |
| UPC | 662205988783 |
| MPN | 920441613 |
| Brand | Rossi |






Reviews
There are no reviews yet.