Original style magnum 3.5″ pump shotgun features a wood stock, aluminum receiver and a bead front sight. Includes a full modified and improved cylinder choke tube.
Rock Island PA12MNL28 Pump Action Waterfowl 12 Gauge Pump 3.5″ 4+1, 28″ Black Anodized Smooth Bore/Vent Rib Barrel & Aluminum Receiver, Fixed Walnut Wood Stock
$234.99
Out of stock
| Weight | 9.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.50 × 6.50 × 3.10 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| OAL | 48.20" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Action | Pump |
| Barrel Description | Smooth Bore/Vent Rib |
| Sights | Bead Front |
| Weight | 7.70 lbs |
| Chamber | 3.50" |
| UPC | 812285028873 |
| MPN | PA12MNL28 |
| Brand | Armscor |






Reviews
There are no reviews yet.