The BR110 Sporter was added to introduce the BR110 to sporting clays. Featuring matte gray streamlined steel frame and barrel, Turkish walnut stock with 26 LPI checkering and adjustable comb, ramp rib, extended forcing cones – XL bore 18.6″ and a tapered rib (10mm to 7mm). Includes 5 extended nickel plated, flush fitting chokes, choke wrench and case; plastic hard case with fit interior and velvet stock sleeve and barrel sleeve. The Sporter-X model comes standard with adjustable comb stock and fixed ramped rib.
Rizzini USA 2604-12 BR110 Sporter-X 12 Gauge 32″ O/U VR 2rd 3″ Matte Gray Turkish Walnut Fixed Adjustable Comb Stock Right Hand (Full Size)
$4,095.99
Out of stock
| Weight | 14.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.00 × 10.50 × 3.50 in |
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 32" |
| Safety | Manual Thumb |
| Chokes Included | 5 Extended |
| Stock Finish Group | Brown |
| Sights | Silver Bead Front |
| FireArm | yes |
| Barrel Description | 32" Chrome-Lined, Ramped Rib |
| Stock Description | Fixed w/Adj Comb |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Multi-Choke |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Weight | 8.10 lbs |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 853418264126 |
| MPN | 26011232X |
| Brand | RIZZINI USA |






Reviews
There are no reviews yet.