The Rizzini BR110 Light Luxe is a hunting over-and-under shotgun with a gray anodized light alloy frame along with internal titanium reinforcement durability of the frame itself. The engraving on the sides represents an ornamental motif and is the same for all calibers, on the chest is a pheasant in flight. This gun is built for the field and ready to roll. The gorgeous Turkish walnut wood will bring out the deep scroll motif. Includes 5 nickel plated, flush fitting chokes, choke wrench and case; plastic hard case with fit interior and velvet stock sleeve and barrel sleeve.
Rizzini USA 2403-12 BR110 Light Luxe 12 Gauge 28″ O/U VR 2rd 3″ Gray Anodized Turkish Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size) Includes Multi-Choke
$3,150.99
1 in stock
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 12.50 × 4.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Chokes Included | 5 |
| Sights | Silver Bead Front |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Chamber | 3" |
| Barrel Description | 28" Chrome-Lined, Vent Rib |
| Choke Configuration | Multi-Choke |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Weight | 6.75 lbs |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 853418243121 |
| MPN | 11021228 |
| Brand | RIZZINI USA |






Reviews
There are no reviews yet.