The Grand Regal Extra luxurious grade 4 walnut wood is hand selected. Features the Boss style forearm and the fully engraved receiver and trigger components hand finished by master engraver, Bottega Incisioni di Cesare Giovanelli; box lock, automatic ejectors, single selective trigger; Coin hardened finish receiver; trigger guard scroll; trigger tang; grip cap; engraved game scene; rounded Boss Style forend w/26 LPI checkering. Includes 5 nickel coated flush chokes and ABS case.
RIZ 6102-1229 GRAND REGAL EXTRA 12GA 29 WAL
$16,295.99
Out of stock
| Weight | 14.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 7.90 × 5.40 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chokes Included | 5 |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Chamber | 2.75" |
| Choke Configuration | Flush |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Capacity | 2rd |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Action | Break Open |
| Barrel Length | 29" |
| Barrel Length Range | 29" to 29.99" |
| Barrel Description | Over/Under Chrome Lined |
| Receiver Description | Engraved Game Scene |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 853418110164 |
| MPN | 61021229 |
| Brand | RIZZINI USA |






Reviews
There are no reviews yet.