The 783 features a synthetic stock built around a dual pillar bedded platform that free floats the barrel and contains a high nylon fiber content which promotes superior strength and rigidity for shot to shot consistency; user adjustable CrossFire trigger system; steel detachable magazine with a steel latch; drilled & tapped; heavy, threaded barrel; accepts Model 700 front scope bases and Supercell recoil pad. Includes scope mount, sling mounts and magazine.
Remington Firearms (New) R85775 783 Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Matte Black Heavy Threaded Barrel, Drilled & Tapped Steel Receiver, Black Fixed Synthetic Stock
$615.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Two-Position |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Weight | 7.50 lbs |
| Trigger | CrossFire |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| OAL | 39.63" |
| UPC | 810070680619 |
| MPN | R85775 |
| Brand | REM ARMS LLC FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.