The Remington Model 700 Magpul Enhanced features a Magpul Hunter stock with Magpul M-LOK mount serves as a rock-solid base. It’s 24″ heavy contour, 5R threaded barrel with LTR flutes; Suppressor-ready muzzle and protector; Picatinny rail; receiver drilled & tapped for scope mount; hinged Floor-plate; sling studs; recessed bolt face locks up inside the counter-bored breech of the barrel which is surrounded by the receiver.
Remington Firearms (New) R84298 700 Magpul Enhanced 300 Win Mag 5+1 24″ Heavy Threaded Barrel, Black, Fixed Magpul Hunter Stock, Adj. Trigger, Scope Mount
$1,444.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Receiver Material | Steel |
| Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| OAL | 43.50" |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Weight | 8.50 lbs |
| Muzzle | Thread Protector |
| Stock Description | Fixed Magpul Hunter |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| Caliber | 300 Win Mag |
| UPC | 810070689704 |
| MPN | R84298 |
| Brand | REM ARMS LLC FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.