Whether defending freedom or pursuing big game, its out-of-the-box accuracy is unmatched. It’s the number one bolt-action of all time, proudly made in the U.S.A. For over 50 years, more Model 700s have been sold than any other bolt-action rifle before or since. The legendary strength of its 3-rings-of-steel receiver paired with a hammer-forged barrel, combine to yield the most popular bolt-action rifle in history. The Model 700 SPS (Special Purpose Synthetic) is leading the way for the next generation of hard-hitting, fully-featured, affordably-priced rifles. From the rock-solid receiver design to the famous “three rings of steel,” the Model 700 SPS offers the unrivaled out-of-the-box accuracy and high-end performance you’ve come to expect from America’s most popular bolt-action centerfire rifle. Features include an improved, ergonomically designed synthetic stock, carbon steel barrels and receivers drilled and tapped for scope mounts. All exterior metalwork features a matte blued finish.
Remington Firearms (New) R27359 700 SPS Full Size 308 Win 4+1 24″ Matte Black Carbon Steel Barrel, Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Matte Black w/Gray Panels Fixed Synthetic Stock, Right Hand
$847.99
Out of stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.50 × 7.00 × 3.10 in |
| Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Caliber | 308 Win |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| OAL | 44.50" |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Weight | 7.25 lbs |
| UPC | 810070681593 |
| MPN | R27359 |
| Brand | REM ARMS LLC FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.