The Core-Lokt bullet design is the original controlled expansion bullet, and one of the most effective ever developed. Its progressively tapered copper jacket is locked to a solid lead core, promoting perfectly controlled expansion and high weight retention for absolutely dependable on game results. You ll find its time proven performance in both soft point and pointed soft point versions, and in a range of bullet weights for virtually every centerfire hunting caliber made.
Remington Ammunition 29031 Core-Lokt 7x57mmMauser 140gr Pointed Soft Point Core-Lokt 20 Per Box/10 Case
$57.99
79 in stock
| Weight | 1.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.90 × 3.60 × 1.50 in |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Bullet Weight | 140 gr |
| Muzzle Energy | 2199 ft lbs |
| Caliber | 7x57mm Mauser |
| Bullet Type | Pointed Soft Point Core Lokt |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Velocity | 2660 fps |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 047700053707 |
| MPN | 29031 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.