The Ultimate Defense rounds deliver dense, devastating patterns and massive knockdown power when the stakes are at their highest. Short-range patterns in smoothbore barrels are tight and effective for one-shot confidence.
Remington Ammunition 20633 Ultimate Defense Buckshot 12Gauge 3″ 00Buck Shot 5 Per Box/20 Case
$7.99
102 in stock
| Weight | 0.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.70 × 2.70 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Application | Home Defense |
| Boxes Per Case | 20 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Shot Size | 00 Buck |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 15 Pellets |
| Length | 3" |
| Muzzle Velocity | 1225 fps |
| UPC | 047700527406 |
| MPN | 20633 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.