Remington Gun Club Target loads are an excellent choice for economical shooting. Loaded with Gun Club Grade shot, Premier STS primers, and power piston one piece wads, these high quality shells receive the same care in loading as Remington’s top of the line Premier STS and Nitro 27 shells.
Remington Ammunition 20244 Gun Club 12Gauge 2.75″ 1 1/8oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
$11.99
2000 in stock
| Weight | 2.4500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Application | Sport Shooting |
| Shot Size | 7.5 |
| Ounces | 1 1/8 oz |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1145 fps |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| UPC | 047700345703 |
| MPN | 20244 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.